מה זה תכנית פירעון ?

תכנית פירעון הנה מונח חדש יחסים בעולם פשיטת הרגל. המונח בא לעולם במסגרת הרפורמה בפשיטת רגל שהתוותה מתכונת עבודה חדשה לטיפול בתיקי פשיטת רגל.

תכנית פירעון הנה סוג של תכנית כלכלית שמטרתה לאפשר לחייב שפנה להליכי פשיטת רגל לפרוע את חובותיו בחלקם או במלואם בהתאם לנסיבות ולזכות לאחר עמידתו בה להפטר מחובותיו.

במסגרת הרפורמה בתחום פשיטת הרגל , מה שבטעות מכונה "החוק החדש" , נקבע לחייב דיון בבקשתו להכרזתו כפושט רגל תוך שהדיון שנקבע כולל דיון גם בשאלת ההפטר.

בסמוך ולפני מועד הדיון על המנהל המיוחד להגיש במקרים המתאימים דוח מסכם לבית המשפט ובמסגרתו סוקר המנהל המיוחד את מצבו של החייב ומציע תכנית לפירעון חובותיו של החייב.

על מנת לקבל הפטר על החייב לעמוד בתכנית הפירעון  ועם סיומה ועמידתו בה יזכה החייב להפטר מחובותיו.

הרכיבים של תכנית פירעון כוללים במקרים רבים תכנית תשלומים חודשיים הנפרשת על פני תקופה המשתנה ממקרה למקרה. עמידתו של החייב בתכנית התשלומים צפויה להעשיר את קופת הכינוס בסכום כלשהו שיאפשר לנושים לקבל שיעור מסוים בכסף ( דיבידנד ) בגין חובו של החייב כלפיהם.

ארכה של תכנית הפירעון וגובה התשלום החודשי משתנה ממקרה למקרה ותלוי בגורמים רבים ומשתנים , בין היתר, בגילו של החייב , מצבו הכלכלי, היקף נכסיו, הוצאותיו השוטפות, היקף החוב הכולל ומבנה החוב הכולל, אופן התנהלותו של החייב בהליך פשיטת הרגל ואף הנסיבות שבהן נוצרו חובותיו.

לעתים תכנית פירעון כוללת גם מימוש נכסים של החייב . לדוגמא , חייב אשר הנו בעל זכויות בדירה עשוי לקבל תכנית פירעון הכוללת בתוכה רכיב כספי של פדיון זכויותיו בדירה במקרים המתאימים.

לא ניתן להשוות בין תכנית פירעון אחת לאחרת מכיוון שכל תכנית פירעון מבוססת על הנתונים הייחודיים של אותו חייב.

לא ניתן לכפות תכנית פירעון על חייב . יחד עם זאת חייב שאינו מסכים לתכנית פירעון עלול להיות מוכרז פושט רגל ולאחר הכרזתו למצוא עצמו ללא אופק ברור לסיום הליך פשיטת הרגל .

חשוב להכיר בכך שתכנית פירעון הולמת שחייב מסוגל לעמוד בה מאפשר לחייב בפשיטת רגל לתכנן את עתידו טוב יותר שכן "קו הסיום" בהליך פשיטת הרגל הנו ברור יותר  בעבורו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
עו"ד איתן עדשה

עו"ד איתן עדשה

עורך דין איתן עדשה הנו עורך דין העוסק מזה כ- 20 שנים בתחום פשיטת הרגל, חדלות פירעון, הסדרי חוב, הוצאה לפועל וחובות בכלל, ומייצג צדדים להליכים אלו.
הייצוג ניתן לחייבים בהליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון, לנושים ולצדדים שלישיים בהליכים אלו.

איך נוכל לעזור לך?